22 янв. 2014 г.

Despre Exportul de nuci din Republica Moldova principalele Țări exportatoare de nuci și miez de nucă

Principalele tari exportatoare si volumul exportului de nuci, recalculat la nuci in coaja, mii t
TaraNivelul productiei exportate in anii
1999200020012002
China29,39532,50033,00025,000
S.U.A98,199103,273108,611104,595
India12,00015,50014,00017,000
Turcia500500500500
Cili8,70010,00010,50011,000
Italia1,8001,5001,0001,000
Total171,097186,273186,611182,095

Sursa: FAO